Bp Dajczak: Młodzi, pozwólcie odnaleźć się Jezusowi!

W rekolekcjach wzięło udział 40 tys. osób

AGATA ŚLUSARCZYK /FOTO GOŚĆ

40 tys. osób wzięło udział w rekolekcjach „Stadion Młodych” na PGE Narodowym. – To największe wydarzenie religijne dla młodych w Europie – stwierdzili organizatorzy.

Centralnym punktem całodziennych rekolekcji „Stadion Młodych: włącz pełnię wiary” była Msza św. koncelebrowana przez 600 księży, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Homilię wygłosił bp diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajczak.

– „Znasz Jezusa?”. To pytanie zadałem, będąc w tym roku na Przystanku Jezus woodstockowiczom. Odpowiadali: „Tak”. Stawiałem drugie pytanie: „Jak się z Nim spotykasz?”. Często padała odpowiedź: „Nie spotykam. Przecież wszyscy wiemy coś o chrześcijaństwie” – opowiedział historię młodym. – Znać Jezusa ze słyszenia, to Go nie znać – skomentował hierarcha.

Zwrócił uwagę, że życie chrześcijanina to ciągłe pragnienie i szukanie Jezusa. – Jesteście młodzi, przecież tych pytań jest bez liku, przecież nie możecie udawać, że ich nie ma. Również o wiarę, również o Jezusa, o Kościół. O wszystko. Jesteśmy jednym wielkim pytaniem. I teraz chodzi o to, żeby szukać. I pozwolić się Komuś, przez duże „K”, znaleźć – powiedział. Podkreślił, że „pragnąć” to jest stan ducha ewangelicznego i nasze zadanie.

Zalecił młodym, by – wzorem apostołów – ufali słowu Jezusa i „poszli w ciemno, tylko dlatego, że On tak mówi, uwierzyli Jego słowu, zaufali Mu”. – Papież Benedykt XVI mówił o wierze: „Wierzyć to najpierw powiedzieć: »Jezu, ja Tobie ufam«” – przytoczył.

W opinii bp. Dajczaka, wiele współczesnych kultur dąży do „unifikacji”. – Ja to nazywam terrorystycznym zwrotem – znacie to? – „Tak się dzisiaj żyje”. Bezosobowo, bez twarzy – terror anonimowy. „Tak wszyscy robią, tak się robi”. A co mówi Bóg? – pytał.

Jak podkreślił hierarcha, wszystkie relacje z Bogiem są imienne i osobowe. „Każdy i każda z nas – uświadommy to sobie dzisiaj – mamy z Bogiem absolutnie oryginalną relację. Bóg nie ma nikogo innego, tylko mnie, moją osobę, moją historię, aby objawić w pewien sposób, dla mnie właściwy, miłość – wyjaśnił.

– Dzisiaj mamy spotkać Boga – to znaczy kogo? Wyrzućmy z głowy całą teologię, wszystkie formułki. Ja i Jezus – kto to jest dla mnie? – pytał bp Dajczak. Przywołał słowa papieża Benedykta XVI, który mówił, że Jezus jest „pocałunkiem na twarzy zdrajcy”. – Jezus jest tym, który umywa mi nogi, klęka przede mną – tłumaczył. Młodzi nagrodzili homilię brawami. – W naszej diecezji jest tak, że „wszystkie brawa dla Jezusa” – odpowiedział.

Na koniec Mszy św. głos zabrał kard. Nycz. Podziękował za łączność „Stadionu Młodych” z synodem na temat młodzieży, który odbywa się w tym samym czasie w Watykanie. – To jest synod o was i dla was. Dlatego dobrze, że jesteście razem z biskupami i papieżem Franciszkiem – podkreślił.

Diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej podziękował za organizację ewangelizacyjnego wydarzenia.

– Dziękuję wam, młodym, którzy przyjechaliście z całej Polski. Wy jesteście młodym Kościołem. Spotkanie z Jezusem odbywa się zawsze w Kościele – powiedział. Przypomniał także słowa Jana Pawła II, który często powtarzał, że młodzi są nadzieją Kościoła i świata.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja „SMS z Nieba”.