4 sierpnia – Św. Jan Maria Vianney – patron proboszczów

Dziś obchodzimy wspomnienie świętego Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów i spowiedników. Gdy obejmował parafie w Ars na Msze św. przychodziło paru wiernych, a przez kolejne 41 lat jego posługi do kościoła przybywały tysiące.

Sypiał zaledwie po parę godzin dziennie na gołych deskach. Kiedy w 1824 r. otwarto w wiosce szkółkę, uczył w niej prawd wiary. Jadł nędznie i mało. Dla wszystkich był uprzejmy. Odwiedzał swoich parafian i rozmawiał z nimi.

Pusty kościółek zaczął się z wolna zapełniać w niedziele, a nawet w dni powszednie. Z każdym rokiem wzrastała liczba przystępujących do sakramentów. Święty Jan Maria Vinanney zasłynął przede wszystkim jako gorliwy spowiednik i  z czasem do parafii w Ars zaczęło przybywać tysiące wiernych, którzy chcieli się wyspowiadać.

Jan Maria Vianney do dziś jest patronem spowiedników – o czym wspomina ks. Ryszard Różycki– Kapłanom którzy posługują w konfesjonale przyświecają dwie postacie świętych, gorliwych spowiedników.  Święty Jan Maria Vianney, zwany męczennikiem konfesjonału, patron wszystkich proboszczów i patron spowiedników i dugi gorliwy święty spowiednik ojciec Pio. O gorliwości jednego i drugiego świadczą nie przeliczone tłumy, które chcą skorzystać z spowiedzi u nich, którzy przez ich posługę chcieli doświadczyć Bożego miłosierdzia. Jak wiemy nie byli to łatwi spowiednicy, byli bardzo gorliwi, ale też bardzo wymagający od siebie, ale też od penitentów, a wszystko po to, by doświadczyć Bożego miłosierdzia –powiedział ks. Ryszard Różycki, proboszcz parafii św. Kazimierza w Kartuzach.

W dziesiątym roku pasterzowania przybyło do Ars ok. 20 000 ludzi. W ostatnim roku swojego życia św.  Jan Maria Vianney miał przy konfesjonale ich ok. 80 000. Łącznie przez 41 lat jego posługi przez Ars przewinęło się około miliona ludzi.
za: https://www.radiomaryja.pl/kosciol/wspomnienie-sw-jana-marii-vianneya/
https://www.youtube.com/watch?v=B-p6Ama_ki4