KURSY PRZEDMAŁŻEŃSKIE

Kurs dla narzeczonych jest przede wszystkim zaproszeniem do podjęcia refleksji nad powołaniem do życia małżeńskiego i rodzinnego oraz przypomnieniem podstawowych prawd naszej wiary.

Do każdego ważnego zadania, aby się ono powiodło, trzeba się dobrze przygotować. Tak też i z małżeństwem. Zanim nastąpi ta ważna chwila rozpoczęcia nowej drogi życia, zapraszamy  narzeczonych do odbycia cyklu przygotowań do niej.

Zapraszamy do udziału w spotkaniach formacyjnych, które stanowią bezpośrednie przygotowanie do Sakramentu Małżeństwa. Odbywają się one w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin NAZARET ul. Krakowska 15/17 (dla mieszkańców Częstochowy i okolic).

Spotkania przygotowujące do Sakramentu Małżeństwa prowadzone są w formie wykładowej i konsultacji indywidualnych.

Każde ze spotkań przybliża tematykę małżeńską i rodzinną, a uczestniczące w nim pary zaznajamiają się z informacjami z zakresu podstaw biblijnych i teologicznych Sakramentu Małżeństwa, jego znaczenia i misji w Kościele Katolickim oraz  z tematem odpowiedzialnego rodzicielstwa. Podejmowane są także tematy komunikacji między kobietą a mężczyzną, wartości i ochrony życia ludzkiego.

Zaleca się, aby para narzeczeńska zgłosiła się na przygotowanie do małżeństwa odpowiednio wcześniej (przynajmniej pół roku przed ślubem).

Poszczególne spotkania odbywają się w I, II i III sobotę i niedzielę każdego miesiąca oraz w I, II i III czwartek miesiąca.

Dla pewności proszę dzwonić do Nazaretu, bo w wyjątkowych sytuacjach dzień lub godzina może ulec zmianie.

Para narzeczonych przy zgłoszeniu wybiera dogodną dla nich grupę. Grupa jest narzucona wtedy, kiedy nie ma już miejsc na spotkanie o innych godzinach.

Każde spotkanie trwa trzy godziny.

Prowadzone jest ono przez doradców życia rodzinnego mających misję kanoniczną zleconą przez Księdza Arcybiskupa Metropolitę Częstochowskiego orazposiadający merytoryczne przygotowanie z zakresu nauk o rodzinie. Wśród prowadzących nauki jest także ksiądz i siostry zakonne.

Nauki przedmałżeńskie można także przeżyć w formie jednego, pełnego weekendu.

Kurs weekendowy rozpoczyna się w piątek o godz. 17:00 (najlepiej przyjść o godz. 16:30), a kończy się w niedzielę przed godz. 13:00.

Terminy i więcej informacji TUTAJ…

Zajęcia odbywają się w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin NAZARET i nie obejmują noclegów.

W naukach weekendowych bierze udział 10-12 par narzeczonych. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Po odbyciu drugiego wspólnego spotkania narzeczeni uczestniczą także w trzech konsultacjach indywidualnych z doradcami życia rodzinnego.

Przygotowujący się do zawarcia Sakramentu Małżeństwa, poznają wtedy zagadnienia związane z fizjologią kobiety i mężczyzny i uczą rozpoznawać cykliczną płodność. Para dostaje przykładowe karty obserwacyjne i próbuje na nich rozpoznać dni płodne i niepłodne. Zachęcona jest także to tego, aby samodzielnie już prowadzić obserwacje, a  następnie sprawdzić jej z doradcą (co najmniej w odstępie miesięcznym od pierwszego spotkania).

Indywidualne spotkania służą także zaznajamiania się z tematem porodu i przygotowania do niego.

Przeżycie nauk przedmałżeńskich w formie weekendu nie zwalnia z konsultacji indywidualnych w Poradni Życia Rodzinnego.

Całość przygotowania do zawarcia Sakramentu Małżeństwa wieńczy przeżywanie Dnia Skupienia. Narzeczeni uczestniczą wtedy w konferencji duchowej, wspólnej modlitwie, uroczyście sprawowanym Sakramencie Pokuty i Pojednania oraz Eucharystii. Przez to podsumowują dotychczasowe życie i  przygotowują się duchowo na rozpoczęcie nowej drogi życia – we dwoje.

Więcej szczegółów na stronie: NAZARET PRO