Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nawiązuje do ważnych dla Polaków wydarzeń.
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przypadająca 3 maja, jest ważnym dla Kościoła w Polsce dniem, dlatego w większości parafii Msze organizuje się według porządku niedzielnego. Nie jest to jednak święto nakazane, co oznacza, że wierni nie są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy św.
Listę świąt nakazanych, w których – oprócz wszystkich niedziel – katolik ma obowiązek uczestniczyć we Mszy św. i powstrzymać się od prac niekoniecznych, reguluje Kodeks prawa kanonicznego. KPK zastrzega, że „Konferencja Episkopatu może jednak, za uprzednią aprobatą Stolicy Apostolskiej, niektóre z dni świątecznych nakazanych znieść lub przenieść na niedzielę”.
Tak więc katolik w Polsce – według obecnych przepisów – jest zobowiązany do uczestnictwa we Mszy św. w każdą niedzielę, a także w następujące święta nakazane:
- Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – Nowy Rok (1 stycznia)
- Objawienie Pańskie (6 stycznia)
- Wniebowstąpienie Pańskie w VII niedzielę Wielkanocy (nie czwartek!)
- Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało (czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej)
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia)
- Wszystkich Świętych (1 listopada)
- Boże Narodzenie (25 grudnia)
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nawiązuje do ważnych dla Polaków wydarzeń: obrony Jasnej Góry w czasie szwedzkiego potopu i do ślubów króla Jana Kazimierza, w których powierzył królestwo opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Kościół zachęca wiernych, aby – mimo że nie mają takiego obowiązku – uczestniczyli w tym dniu we Mszy św.
Artykuł pochodzi z portalu gosc.pl ( info admin)